بریس پاولیک هارنس | درمان در رفتگی لگن نوزاد

۲ تیر, ۱۴۰۳ 0
pavlik-harness.jpg

زمانی که مفصل لگن نوزاد به نحوی غیر طبیعی و بد رشد می‌کند، به طوری که سر استخوان ران در حفره لگنی مناسب قرار نمی‌گیرد، این وضعیت به نام دررفتگی مادرزادی لگن یا  DDH (Developmental Dysplasia of the Hip) شناخته می‌شود. دلیل دقیق ایجاد این مشکل هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما این مشکل به زایمان‌های طبیعی بریچ و سوابق ژنتیکی مرتبط می‌شود. روش‌های تشخیص این وضعیت وظیفه پزشک ارتوپد است و با انجام آزمون‌ها و تست‌های بالینی و نشانه‌های ظاهری، تشخیص داده می‌شود و در اکثر مواقع بریس پاولیک هارنس برای درمان استفاده می‌شود.

نشانه و تشخیص پاولیک هارنس

وقتی که نوزاد به دنیا می‌آید و متوجه می‌شوید که یکی از پاهای او به دلیل مشکلات لگن کوتاه‌تر از دیگری است یا پشت باسن کودک هم‌خط با یکدیگر نیست، این ممکن است به دلیل وجود عارضه در رفتگی مفصل ران و لگن نوزاد باشد. البته ممکن است دررفتگی در دو پا نیز باشد.

دریافت وقت آنلاین از کلینیک پیکره مشهد

در حال بارگذاری ...

در این شرایط، متخصص ارتوپدی یک معاینه دقیق انجام می‌دهد و پس از تشخیص اولیه، یکی از گزینه‌ها برای تجویز بریسی به نام پاولیک هارنس است. این کمربند جزو ارتزهای اندام تحتانی است. استفاده از این بریس اصلاحی باعث می‌شود تا ران‌ها، زانوها و مفاصل ران نوزاد در زاویه ۹۰ تا ۱۱۰ درجه به صورت خمیده و بافاصله مد نظر از هم نگه داشته شوند.

در این روش درمان مهم‌ترین مسئله، پیگیری مداوم است. اهمیت دارد که تا زمان مشخص‌شده توسط متخصص ارتوپد، از بریس پاولیک هارنس استفاده شود.

علت به وجود آمدن عارضه پاولیک هارنس و راه درمان آن

علت به وجود آمدن عارضه پاولیک هارنس چیست؟

علت به وجود آمدن این عارضه در بسیاری از موارد ناشناخته است. از جمله عوامل تأثیرگذار می‌توان به سطح پایین مایع آمنیوتیک در رحم مادر، وضعیت بریچ جنین (وقتی جنین از پا به دنیا می‌آید به‌جای سر)، و سابقه خانوادگی اشاره کرد. همچنین، فضای محدود در رحم ممکن است باعث دررفتگی لگن شود، به‌ویژه زمانی که مادر برای اولین بار باردار می‌شود و رحم به اندازه کافی کشیده نشده است.

عوارض عدم درمان دررفتگی لگن نوزاد

عوارض عدم درمان پاولیک هارنس

اگر درمان با پاولیک هارنس انجام نشود، ممکن است عوارض جدی برای نوزاد پیش آید. عدم تداخل مناسب با درمان می‌تواند منجر به افزایش عارضه در رفتگی مفصل ران و لگن شود. این مشکل ممکن است باعث ناهنجاری‌های جاری در ساختار استخوانی و عملکرد حرکتی نوزاد گردد.

همچنین، بدون درمان مناسب، ممکن است نوزاد دچار مشکلاتی در توسعه جسمی و حرکتی شود که ممکن است به مشکلات طولانی مدت در سنین بالا تر منجر شود؛ بنابراین، انجام درمان مناسب و پیگیری مداوم توسط پزشک می‌تواند در بهبود وضعیت نوزاد و جلوگیری از مشکلات جدی کمک کند. همچنین در صورت عدم درمان در این سن در سنین بالاتر نیاز به بریس های به نسبت سنگین‌تر و دوره درمان طولانی‌تر است که در اکثر موارد درصد موفقیت کمتری از پاولیک هارنس دارند.

در مواردی که در رفتگی یک طرفه می‌باشد عوارضی همچون مشکلات زانو و کمردرد را در آینده برای فرد می‌تواند به همراه داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید  بهترین كلينيک پا در مشهد

کاربرد پاولیک هارنس

کاربردهای بریس پاولیک هارنس و معایب آن

این بریس به عنوان یک کمربند عمل می‌کند که پاها را در حالت خمیده نگه می‌دارد (پوزیشن زین اسب به آن گفته می‌شود) و فاصله آنها را از یکدیگر دور می‌کند. این عمل باعث ایجاد فشار و تنش در مفصل لگن می‌شود تا به طور طبیعی شکل بگیرد. جنس مورد استفاده در این بریس نرم است و نیاز به چکاپ دوره‌ای توسط یک متخصص ارتوپدی دارد که معمولاً هر ۱ تا ۲ هفته یکبار صورت می‌پذیرد تا از استفاده نادرست یا ایجاد مشکلات دیگر جلوگیری شود.

از این روش می‌توان در درمان بیماری‌ها و مشکلات مرتبط با لگن و ران بهره‌مند شد. اهمیت دارد که به یاد داشته باشیم که اگر درمان در رفتگی لگن به تأخیر بیفتد و سن نوزاد از ۶ الی ۱۲ ماه گذشته باشد، استفاده از این روش دیگر کارایی ندارد و نیاز به روش‌های جراحی باز با بسته‌های خاص خواهد بود و یا استفاده از بریس های دیگر در سنین بالاتر.

استفاده از بریس کمربندی پاولیک هارنس در مواردی مانند مشکلات لگن و ران، به‌عنوان یکی از لوازم کاربردی مهم و برجسته در این روش اشاره شده است.

  • افزایش استقامت ناحیه مفصل ران و کاهش فشار
  • مدیریت بیماری لگ پرتزیس (Leg Perthesis)
  • تشخیص و درمان دررفتگی‌های مادرزادی مفصل ران، از جمله DDH و CDH
  • ارائه راهکارهای جلوگیری از دررفتگی مکرر مفصل ران و حفظ ثبات داخلی مفصل
  • حفظ موقعیت صحیح سر استخوان ران در حفره استابولوم لگن با زاویه مناسب
  • ایجاد چرخش داخلی مناسب برای استخوان ران در داخل حفره استابولوم

یکی از مزایای بسیار مفید در بریس پاولیک هارنس نوع طراحی آن است که در هنگام تعویض پوشک نیاز به باز و بسته کردن آن نیست و این مورد از اشتباه بسته شدن بریس جلوگیری می‌کند و درصد موفقیت را افزایش می‌دهد.

روش های درمان در رفتگی لگن در نوزاد

روش‌های درمان در رفتگی لگن

روش درمان با پاولیک هارنس بستگی به سن و شرایط هر نوزاد دارد. به طور کلی، متخصص ارتوپدی بر اساس تشخیص ویژه، نوع و شدت مشکلات لگن و ران نوزاد را بررسی کرده و سپس تصمیم به تجویز درمان مناسب می‌گیرد.

معمولاً بریس پاولیک هارنس باید به مدت مشخصی (در اکثر موارد حدود ۸ هفته که البته دکتر ارتوپد زمان را تعیین می‌کند) پوشیده شود. هر ۱ تا ۲ هفته یکبار، توسط متخصص ارتوپدی، معاینه و در صورت نیاز به تنظیمات و تعدیل‌های لازم برای اطمینان از بهینه بودن اثرات درمان به مرکز ارتوپد فنی ارجاع داده می‌شود تا توسط کارشناس انجام شود.

زاویه خمیدگی پاها نیز معمولاً به حدود ۹۰ تا ۱۱۰ درجه فلکشن هیپ تنظیم می‌شود و حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه ابداکشن، به منظور ایجاد فشار و تنش در مفصل لگن و تداوم این فرآیند برای بهبود شکل طبیعی لگن نوزاد.

در صورتی که زمان تجویز بریس گذشته و وضعیت بهبود نیافته باشد یا در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است به جراحی اشاره کند. جراحی ممکن است شامل جراحی باز یا بسته باشد و بستگی به نوع و شدت مشکلات لگن و ران دارد. تصمیم‌گیری در مورد نیاز به جراحی نیز بر اساس ارزیابی دقیق پزشک ارتوپد و مشاوره با والدین انجام می‌شود.

روش بستن بریس پاولیک هارنس

نحوه بستن بریس پاولیک هارنس

این بریس‌ها به‌صورت سفارشی تولید می‌شوند و به طور دقیق با وضعیت بدنی و جسمانی کودک شما هماهنگ می‌شوند. برای سفارش آن، نیاز است که با نسخه پزشک ارتوپد به مرکز ارتوپدی فنی پیکره مراجعه کنید تا یک معاینه فیزیکی توسط متخصص مربوطه انجام شود و پس از آن، بریس ساخته شود.

این مطلب را هم بخوانید  پای مصنوعی چیست؟ ساخت پروتز پای مصنوعی، انواع و آنچه باید بدانید

نکته مهم این است که هر دو ابداکشن و فلکشن در این بریس‌ها قابل تنظیم هستند و زاویه بستن بستگی به توصیه و دیدگاه متخصص دارد؛ اما تنها متخصص حق سفت کردن و شل کردن آن را دارد نه یک فرد عادی. این ویژگی‌های قابل تنظیم به معنای این است که می‌توان بریس را به گونه‌ای تنظیم کرد که با تغییرات ویژه جسمانی کودک، همچنان اثربخش باقی بماند.

در مورد نحوه استفاده از این بریس، بهترین راه اجرای دستورالعمل‌های ارائه شده توسط مرکز ارتوپدی فنی پیکره است. هنگام تحویل بریس، به صورت کامل به والدین یادآوری‌ها و آموزش‌های لازم ارائه می‌شود تا بتوانند به درستی از این بریس برای کودک خود استفاده کنند. تمام مراحل، از ساختار بریس تا سایر کارها، در یک جلسه آموزشی به والدین توضیح داده می‌شود.

مدت زمان پوشیدن بریس pavlik harness

نکات مهم در زمان پوشیدن کمربند پاولیک هارنس

استفاده موثر از این بریس الزاماً نیازمند پوشیدن آن است. توصیه می‌شود از باز و بسته کردن خودداری کرده و تنها در زمان‌هایی که متخصص ارتوپد تعیین کرده است، اقدام به خارج کردن بریس کنید.

در روزهای ابتدایی، ممکن است نوزاد با پوشیدن بریس به طور مداوم گریه کند. این مسئله به دلیل درد نیست، بلکه به دلیل عدم توانایی در صاف کردن کامل بدن است. با گذر زمان، نوزاد با این موضوع سازگار شده و دیگر دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

نیازی به شستشوی مداوم بریس نیست، تنها در صورت ضرورت و الزام می‌بایست با آب ولرم و صابون این عمل را انجام داده و در انتها آن را در هوای آزاد قرار داده تا خشک شود.

هنگام بستن استرپ سینه‌ای، باید به راحتی دو تا سه انگشت در زیر آن عبور داده شود تا تنفس کودک راحت باقی بماند. در صورتی که استرپ سینه‌ای خیلی شل باشد، ممکن است تأثیر بریس کم یا از بین برود.

اجزای بریس پاولیک هارنس

مدت استفاده از پاولیک هارنس چقدر است؟

اگر متخصص ارتوپد برای کودک شما بریس تجویز کرده است، حتماً باید به‌دقت به نظرات ایشان عمل کنید. به طور معمول دکتر ارتوپد تجویز می‌کند که کودک باید این بریس را در تمام ساعات بپوشد. توجه داشته باشید که ما توصیه می‌کنیم حتماً درباره پوشیدن بریس در شب از دکتر ارتوپد خود سوال فرمایید و اگر فقط استفاده در روز را تجویز کردند هرگز این بریس را در هنگام خواب تن کودک نباشد، مگر اینکه متخصص ارتوپد کودک این را تجویز کرده باشد.

زمان استفاده از بریس پاولیک هارنس نیز باید توسط متخصص ارتوپدی که در ابتدا نیاز به ساخت بریس پاولیک هارنس را تجویز کرده انجام شود، اما معمولاً دوره استفاده حدوداً ۸ تا ۱۲ ماه باید از بریس استفاده شود.

به هنگام مراجعه به متخصص ارتوپدی برای بررسی نتایج و معاینه، تأثیرات استفاده از بریس بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که آیا برای کودک مؤثر بوده یا خیر؛ بنابراین، بهترین راه این است که با دقت به توصیه‌های متخصص ارتوپدی عمل کنید تا مشکلاتی ایجاد نشود و نتیجه مطلوب حاصل گردد.

مشاوره و تماس با کلینیک پیکره

درمان دررفتگی لگن نوزاد در مشهد

آیا نوزاد شما با مشکلات در رفتگی مفصل ران و لگن متولد شده است؟ آیا به دنبال راه حلی برای این مشکل هستید؟ کلینیک ارتوپدی فنی پیکره در مشهد با ارائه راهکارهای موثر و آخرین تکنولوژی‌ها، به شما کمک می‌کند تا این مشکلات را با استفاده از بریس پاولیک هارنس بهبود بخشید؛ اما باید در نظر داشته باشید که عمل جراحی در این مرکز انجام نمی‌شود.

کلینیک ارتوپدی پیکره

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷
مشهد
تلفن: ۰۵۱۳۸۸۴۹۸۸۶
URL: https://peykare.com

کلینیک پیکره

کلینیک پیکره یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در شهر مشهد برای ساخت انواع ارتز و پروتز


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


ما متخصصیمما متخصصیم
کلینیک پیکره

اصلاح ناهنجاریهای اسکلتی-عضلانی بدن با روشهای غیر تهاجمی، ارائه کلیه خدمات مربوط به ساخت ارتز، ساخت اندام مصنوعی و اسکن دقیق پا جهت ساخت کارآمدترین کفش ارتوپدی و کفی اختصاصی برای هر فرد.


تلفن تماس

ما اماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.آدرس ما

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷


شنبه تا پنجشنبه

۱۲:۳۰ ظهر تا ۸ شب
شنبه تا چهارشنبه
۹ صبح تا ۱۴ ظهر
پنجشنبه
تعطیل
جمعه


این مطلب را هم بخوانید  بهترین دکترهای متخصص ارتوپد و جراحان ارتوپدی در مشهد