اسپلینت عنکبوتی (spider brace) یا اسپلینت آسیب عصب رادیال

۲ تیر, ۱۴۰۳ 2
spider-splint.jpg

اسپلینت اسپایدر یا اسپلینت عنکبوتی به جهت افتادگی مچ دست استفاده می‌شود که این مشکل اغلب در پی آسیب عصب رادیال به وجود می‌آید در این مطلب ابتدا به وظیفه و نقش عصب رادیال در بدن پرداخته و سپس انواع آسیب‌دیدگی‌های آن و در نهایت کاربرد اسپلینت عنکبوتی می‌پردازیم.

نقش عصب راديال در دست چيست؟

يكي از اصلی‌ترین و مهم‌ترین رشته‌های عصبي در بدن عصب راديال شناخته شده كه عملكردهاي حسي و حركتي دست را بر عهده دارد. عصب راديال در قسمت پشتي ساعد، پشت‌دست و سه و نيم انگشت خارجي انتقال حس را انجام می‌دهد و همین‌طور عضلات extensor ساعد را عصب‌دهی می‌کند.

آسیب‌های عصب راديال به چهار دسته تقسيم می‌شوند وابسته به اين موضوع كه در چه محلي دچار آسیب‌دیدگی شده است. عصب راديال می‌تواند در ناحيه آگزيلا دچار آسيب شود كه در مواقعي  در اثر شكستگي و يا در رفتن مفصل اين عصب در اين ناحيه دچار آسیب می‌شود كه باعث ازدست‌رفتن توانايي صاف‌کردن ساعد و مچ می‌شود.

دریافت وقت آنلاین از کلینیک پیکره مشهد

در حال بارگذاری ...

عصب راديال همچنين ممكن است در ناحيه radial groove  اتفاق بی افتد كه معمولاً در صورت شكستگي استخوان بازو اين آسیب‌دیدگی ايجاد می‌شود. در اين موارد آسیب عصب سبب ضعف عضله سه سر بازو و ازدست‌رفتن توانايي extend مچ و انگشتان می‌شود. همان‌طور كه بالاتر اشاره نمودیم، عصب مياني دست يكي از مهم‌ترین اعصاب در نقاط اندام فوقاني می‌باشد كه بيشتر از ساير نقاط بدن امکان دارد دچار صدمه و آسیب شود. اين عصب وظيفه باز كردن مچ و انگشتان دست را بر عهده دارد همچنين وظيفه كنترل حس در دست را بر عهده دارد. عصب راديال عصبي می‌باشد كه از ناحيه بازو تا بغل انگشتان تا انتهاي انگشتان دست را پوشش می‌دهد صدمه ممكن است از هر يك از نقاط مسير عصب راديكال را درگير كند.

عصب راديال در دست

علل آسیب‌دیدگی عصب راديال

از علل آسیب‌دیدگی و صدمه عصب راديال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوابيدن روي بازو در حالت نامناسب
 • استفاده از عصاي نامناسب
 • محدوديت حركتي مچ دست در مدت طولاني شكستگي استخوان بازو در قسمت فوقانی
 • تصادفات خودرويي يا ضرب‌دیدگی ناشي از صدمات در تصادفات و همچنين ضرب‌خوردگی يا آسیب‌دیدگی در هنگام ورزش
این مطلب را هم بخوانید  ساخت دست مصنوعی هوشمند

كه در مواردی حتي سبب پارگي اين عصب هم می‌شود می‌توان از علل شايع آسیب‌دیدگی عصب راديال بر شمرد همچنين برخي بیماری‌های اعصابی يا سکته‌های ناشي از حوادث مختلف نيز می‌تواند در آسیب‌دیدگی اين عصب دخيل باشد.

کاربردهای اسپلینت اسپايدر (عنكبوتی)

اسپلینت اسپايدر يا اسپلینت فلج عصب راديال در بيماراني كه دچار اسپاسم مي شوند بسيار كاربردی و حائز اهميت مي باشد چرا كه به كمك فناوری ذخيره سازی به بيماران دچار اسپاسم امكان انجام حركات كششي را ميدهد.

كه اين امر سبب:

 • انجام فعالیت‌های جسماني در فرد نيز می‌شود
 • سبب كاهش درد مفصلي
 • از مفاصل دست و بازو محافظت ويژه می کند
 • از تجمع مايعات درون بافتي نيز جلوگيري می‌کند
 • فرايند چرخش آزادانه را براي انگشتان فراهم می‌کند
 • با قراردادن انگشتان دست در موقعيت مناسب سبب ايجاد توانايي و عملكردي بهتر در دستان شخص می‌شود
 • همچنین استفاده از اين اسپلینت سبب تقويت عضلات دست نيز می‌شود

اسپلینت اسپايدر در بهبود عوارض ناشي از آسیب‌های وارده به عصب راديال مؤثر می‌باشد اين اسپلینت به مراتب از ساير نمونه‌های قديمي عملكردی بهتر دارد و بسيار موثرتر در بهبود عمل می‌کند

کاربردهای اسپلینت اسپايدر (عنكبوتی)

مراحل ساخت اسپلینت عنکبوتی

ابتدا قالب دست بيمار توسط كارشناس ارتوز و پروتز گرفته می‌شود. مراحل قالب‌گیری دست به اين صورت است كه قالب دست بيمار با گچ گرفته می‌شود البته توجه داشته باشيد كه قالب‌گیری دست با گچ تنها زماني ممكن است كه دست بيمار در شرايط مساعد و متعادلي باشد به‌گونه‌ای كه روي دست خونريزي يا ورم وجود نداشته باشد.

پس از قالب‌گیری اول وارد مرحله اصلاح قالب می‌شویم كه كارشناسان همين حوزه به اصلاح و نهايي كردن قالب گچي می‌پردازند. سپس وارد مرحله ساخت و طراحي اختصاصي اسپلینت عنکبوتی می‌شویم كه از روي قالب دست شخص طراحي و سپس ساخته می‌شود.

پس از ساخته شدن اسپلینت عنکبوتی و آماده شدن آن، بيمار براي پروو اوليه ارتوز ساخته شده به مركز مورد نظر مراجعه می‌کند و در صورت لزوم در پرو اوليه تعمیرات لازم و فيت شدن محصول براي بيمار صورت می‌گیرد و در مراحل اخر تنظيم ارتوز متناسب با خواسته دكتر بيمار در مرحله ابتدایی  درمان انجام مي شود و اموزش نحوه استفاده از ارتوز و نكات مربوط به ان به بيمار داده مي شود.

كاربرد اصلي اسپلینت عنكبوتي صاف نگه‌داشتن انگشتان مچ دست می‌باشد که سبب جلوگيري از اسپاسم شديد و جمع شدن انگشتان نیز می‌شود.

كه همه اين نكات و هدف از استفاده از ارتوز بايد در مراحل ساخت ارتوز سفارشي متناسب با مشكل و مراحل درمان بيمار و جلسات فیزیوتراپی رعايت شود و به آن پرداخته شود.

این مطلب را هم بخوانید  ساخت کلاه فرم دهی سر نوزاد با پرینتر سه بعدی(هلمت)

نتايج استفاده از اسپلینت اسپايدر

استفاده از اسپلینت عنكبوتي به‌صورت جدی در رفع افتادگي مچ و اكستنشن انگشتان مؤثر است و علاوه بر اين موضوع بر بهبود عوارض ناشي از آسيب عصب راديال نيز تأثیرگذار است.

دوره استفاده از اسپایدر اسپلینت معمولا ۱ تا ۳ ماه است که بستگی به تجویز دکتر ارتوپد دارد.

آيا استفاده از اين اسپلینت به‌صورت كلي عوارض جانبي در بردارد؟

خير استفاده اصولي از اسپلینت عنكبوتي هيچ عوارض جانبي يا مشكلاتي را در برنخواهد داشت.

قيمت اسپلینت عنكبوتی

قيمت اسپلینت عنكبوتی

اسپلینت اسپايدر معروف به اسپلینت عنكبوتي يكي از کاربردی‌ترین ارتوزهای توان‌بخشی شناخته شده است كه به اصلاح اصولي مشكل بيمار می‌پردازد.

هزينه ثبت سفارش و ساخت اين اسپلینت به چندين نكته وابسته است:

 1. سازنده ارتوز توانبخشي
 2. متريال استفاده شده در ساخت و طراحي اين ارتوز
 3. و مركزی كه مراجعه‌کننده برای ساخت و طراحي اين ارتوز به آن مراجعه می‌نماید

به‌ طورکلی دستمزد سازنده و كارشناسي كه ارتوز را می‌سازد به صورت جدا محاسبه می‌شود و هزينه متريال به كار رفته بسته به كيفيت متفاوت است.

با توجه به همه اين مسائل قيمت برآورد شده برای اين ارتوز با توجه به كيفيت، كارايی و نتیجه‌ گیری از استفاده از محصول بسيار معقول است.

استفاده از اين اسپلینت در چه شرايطي تاثير پذيرتر خواهد بود؟

به صورت كلي برای افزايش توان‌بخشی و بازگرداندن احساس در ناحيه آسیب ديدگي عصب راديال استفاده از اين ارتوز به همراه پيگيري در جلسات فيزيوتراپي و ورزش‌های مخصوص است

بعد از اتمام ساخت و طراحي اين پروتز بيمار در صورت تجویز پزشك به فيزيوتراپ خود مراجعه كرده و در دوره درمان قرار می‌گیرد.

 

مشاوره و تماس با کلینیک پیکره

 

كلينيک تخصصی ساخت اسپايدر در مشهد

كلينيك فني ارتوپدي پيكره با چندين سال سابقه در ساخت و طراحی انواع ارتوز و پروتز در مشهد به ساخت و طراحي اختصاصي انواع ارتوز و پروتزهای سفارشي متناسب با خواسته دكتر و مراحل دزمان بيماران عزيز می‌پردازد.

كارشناسان ارتوز و پروتز در همين حوزه به ساخت و طراحي انواع ارتوز و پروتز در اين مجموعه مي پردازند ساخت و طراحي ارتوز و پروتز به خصوص ارتوزهای خاص بسياري امري خاص و حائز اهميت هستند و براي بهبود و درمان در اين موارد ساخت و طراحی وسايل توان‌بخشی به صورت تخصصي گامي بزرگ و حياتي براي رسيدن به نتيجه نهايي است چرا كه استفاده نادرست از ارتوز تجويز شده يا طراحي نا به جا کاملاً بيمار را در مراحل درمان عقب می‌اندازد.

 

کلینیک ارتوپدی پیکره

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷
مشهد
تلفن: ۰۵۱۳۸۸۴۹۸۸۶
URL: https://peykare.com

کلینیک پیکره

کلینیک پیکره یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در شهر مشهد برای ساخت انواع ارتز و پروتز


2 دیدگاه

 • عیسی عطایی

  ۱۱ تیر, ۱۴۰۲ در ۱۱:۲۵

  سلام چه مدت باید این بریس استفاده بشه؟

  پاسخ

  • peykare

   ۱۱ تیر, ۱۴۰۲ در ۱۶:۵۵

   دوره استفاده از اسپلینت عنکبوتی معمولا ۱ تا ۳ ماه است که با تشخیص و تجویز دکتر ارتوپد بطور دقیق مشخص می شود.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


ما متخصصیمما متخصصیم
کلینیک پیکره

اصلاح ناهنجاریهای اسکلتی-عضلانی بدن با روشهای غیر تهاجمی، ارائه کلیه خدمات مربوط به ساخت ارتز، ساخت اندام مصنوعی و اسکن دقیق پا جهت ساخت کارآمدترین کفش ارتوپدی و کفی اختصاصی برای هر فرد.


تلفن تماس

ما اماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.آدرس ما

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷


شنبه تا پنجشنبه

۱۲:۳۰ ظهر تا ۸ شب
شنبه تا چهارشنبه
۹ صبح تا ۱۴ ظهر
پنجشنبه
تعطیل
جمعه


این مطلب را هم بخوانید  ساخت پروتز زیبایی در مشهد