کلینیک تخصصی ارتز و پروتز

عوارض و درمان قند خون بالا ملقب به دیابت یا بیماری قند

۱۳۹۸-۱۲-۱۵
iStock-9217203841-2048x1365-2-1200x800.jpg

۱۰ درصد مردم جهان به بیماری دیابت مبتلا هستند و از هر ۴بیمار دیابتی ۱نفر دچار زخم در پاست، شاید باورنکردنی باشد ولی هر ۲۰ثانیه ۱پا به علت زخم پای دیابتی در دنیا قطع میشود.

قند خون چیست؟؟؟؟

 مقدار گلوکز موجود در خون را قند خون می نامیم. مقدار نرمال و طبیعی قند خون بسیار مهم است و شناخت محدوده نرمال گلوکز باعث به  کنترل دیابت کمک می کند.

گلوکز چیست و قند خون نرمال و طبیعی چه مقدار باید باشد؟

گلوکز قندی است که در میوه جات و همچنین لاکتوزه شیر است که بعد از استفاده در بدن به گلوکوز تبدیل می شود و سپس به انرژی برای بدن تبدیل می شود .در آزمایش ها عددی  نشان دهنده پیشرفت بیماری و نوع بیماری است، اگر عدد قند خون فرد پایین تر از ۱۰۰ باشد فرد به دیابت مبتلا نیست و میزان قند خون طبیعی است؛ اگر بین ۱۰۰ الی ۱۲۶ باشد پیش دیابت است و نزدیک به بیماری دیابت است(در آینده)، قند خون بالای ۱۳۰ مبتلا به نوع دیابت است و فرد باید خیلی سریع تحت درمان قرار گیرد (در ادامه مطلب این مقادیر بطور کامل لیست شده است).

در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است.

 

 

علائم و انواع دیابت