ساخت بریس HKAFO (کمک به حرکت)

۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳ 0
hkafo-brace.jpg

به طور معمول، افرادی که با مشکلات عضلانی و عصبی در اندام تحتانی روبه‌رو هستند، نیازمند راهکارهایی هستند تا در کیفیت زندگی خود بهبود ایجاد کنند. یکی از راه‌های مؤثر برای ارائه حمایت، ثبات مفاصل و کمک به این افراد، استفاده از بریس‌های ارتوپدی همچون بریس HKAFO است.

بریس HKAFO که مخفف Hip Knee Ankle Foot Orthosis است، یک نوع از بریس بلند است  که جزء وسایل کمک حرکتی و وسایل توان‌بخشی است که طراحی شده است تا پشت لگن (هیپ)، ساق پا، زانو، مچ پا و پا را تثبیت کند و به افرادی که به دلیل فلج شدن، ضعف عضلات یا از دست دادن کنترل عضلات پایین بدن دچار مشکلات هستند کمک کند.

این دستگاه قابلیت تنظیم‌پذیری دارد و معمولاً توسط پزشک ارتوپد تجویز و راهنمایی‌های استفاده ارائه می‌شود. با استفاده از بریس HKAFO، افراد می‌توانند حرکت بهتری داشته باشند، درد را کاهش دهند، اعتماد به نفس بیشتری به دست آورند و بهبود بیشتری را تجربه کنند.

با استفاده از بریس HKAFO، افراد می‌توانند وضعیت بدن را اصلاح کنند و بیشترین عملکرد ممکن را از عضلات و استخوان‌هایشان به دست آورند تا برای انجام فعالیت‌های روزمره اقدام کنند.

دریافت وقت آنلاین از کلینیک پیکره مشهد

در حال بارگذاری ...

ساخت بریس HKAFO برای عدم کنترل در اعضای تحتانی

ساخت بریس HKAFO برای چه کسانی مناسب است؟

بریس HKAFO به طور معمول برای افرادی استفاده می‌شود که مبتلا به مشکلاتی مانند فلج مغزی (CP)، ضایعه نخاعی، ضعف عضلات در مفصل‌های مچ، زانو، ران و همچنین افرادی که روی عضلاتشان کنترل محدودی دارند یا به طور کامل کنترلی در بخش تحتانی خود ندارند یا آسیب دیدگی دارند استفاده می‌شود. البته ممکن است به غیر از افرادی که دچار مشکل حاد هستند از این نوع بریس هم استفاده کنند از جمله:

 • افرادی که بعد از جراحی روی مفاصل پایین بدن نیاز به حمایت دارند.
 • افرادی که دچار اختلالات اسکلتی – عضلانی مانند آرتروز یا برخی اختلالات اعصابی هستند.
 • افرادی که به دلیل بیماری‌های مزمن مانند سرطان استخوان، متوجه کاهش عملکرد در مفاصل پایین بدن شده‌اند.
 • افرادی که دچار حادثه شده‌اند به خصوص در هنگام فعالیت‌های ورزشی و اکنون با مشکلاتی مانند ضعف عضلات یا ناتوانی در مفاصل روبه‌رو هستند و نیاز به حمایت دارند تا توان‌بخشی مجدد انجام شود.
 • بعضی از بیماران MS، فلج مغزی (CP)، پاراپلژی و فلج اطفال که بستگی به شدت بیماری و نظر پزشک دارد.

بنابراین، بریس HKAFO می‌تواند برای افراد با انواع مشکلات عضلانی و عصبی در پایین بدن مفید باشد از جمله افرادی که مبتلا به بیماری‌های مختلفی هستند یا نیاز به حمایت و پشتیبانی دارند تا سر پا بایستند و راه بروند.

ویژگی های بریس HKAFO

بریس hkafo باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

بریس HKAFO برای ارائه حمایت و کمک به افرادی که مشکلات عضلانی و عصبی در پایین بدنشان دارند، باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 1. تنظیم‌پذیری: در صورت تجویز دکتر مفاصل به کار رفته در این بریس امکان خم کردن زانو و لگن را در هنگام نشستن فراهم می‌کنند و هنگامی که مفاصل زانو و لگن قفل شوند، بیمار قادر به ایستادن و تا حدودی راه رفتن خواهد بود.
 2. سبک وزن: بریس باید تا حد ممکن سبک وزن باشد تا استفاده از آن برای فرد راحت و مناسب باشد و از زمینه‌هایی همچون خستگی و ناراحتی در درازمدت جلوگیری شود البته باید توجه شود که در بعضی موارد دکتر مواد ساخت خاصی را تجویز کند که ممکن است کمی سنگین‌تر باشد.
 3. قابلیت حرکت: بریس باید حرکت فرد را تا حد ممکن تسهیل کند و امکان راه رفتن و انجام فعالیت‌های روزمره را فراهم سازد.
 4. پشتیبانی قوی: بریس باید قدرت پشتیبانی مناسبی را برای مفاصل مچ، زانو و ران ارائه دهد تا باعث افزایش ثبات و کاهش خطرات مرتبط با حرکت شود و همچنین از ایجاد فشار زیاد در ناحیه کمر جلوگیری کند.
 5. کیفیت ساخت: بریس باید از مواد با کیفیت و مقاوم ساخته شده باشد تا به مدت طولانی‌تری ماندگار باشد و به طور استراتژیک برای تراز و حمایت از مفاصل  قرار گیرند در عین حال اجازه الگوهای حرکت طبیعی را بدهد.
 6. راحتی استفاده: بریس باید جوری طراحی شده باشد که استفاده از آن برای فرد راحت و آسان باشد و باعث ناراحتی و ایجاد مشکلات جدید نشود.
این مطلب را هم بخوانید  ساخت پروتز زیبایی در مشهد

با این ویژگی‌ها، بریس HKAFO می‌تواند به طور مؤثری در بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و عصبی در اندام تحتانی کمک کند و همین‌طور از آسیب‌های احتمالی مانند ساییدگی مفصل، زخم بستر، خشک شدن یا شکستگی استخوان جلوگیری کند. (در برخی موارد به گردش خون در اندام کمک کرده و بهبودی بیمار را تسریع می‌کند)

انواع بریس‌های hkafo

انواع بریس‌های hkafo

وقتی صحبت از بریس‌های hkafo به میان می‌آید، انواع مختلفی برای پاسخگویی به نیازها و شرایط مختلف وجود دارد.

نوعی از آن بریس hkafo با مفصل زانوی قفل شونده است که برای کسانی که به بی حرکت سازی بیشتری نیاز دارند، ثبات بیشتری را ارائه می‌دهد.

برخی دیگر ممکن است دارای تغییرات سفارشی برای رسیدگی به مشکلات خاص حرکتی یا تغییرات آناتومیکی باشند. علاوه بر این، بریس های hkafo کودکان با در نظر گرفتن رشد، برای تطبیق با تغییرات بدن کودکان در حال رشد طراحی می‌شوند.

هر نوع بریس hkafo بسته به نیازهای فردی هدف منحصر به فردی را دنبال می‌کند، خواه مدیریت شرایط عصبی مانند فلج مغزی باشد یا ارائه پشتیبانی بعد از جراحی پس از آسیب نخاعی.

برای تعیین مناسب‌ترین نوع بریس مشورت با یک دکتر ارتوپد ضروری است.

ساخت بریس hkafo

مراحل ساخت بریس hkafo

برای تعیین زمان‌های استفاده و درآوردن بریس HKAFO، حتماً نیاز به تجویز و نظارت دقیق توسط دکتر ارتوپد است. دکتر ارتوپد، با توجه به وضعیت و نیازهای بیمار، نوع بریس HKAFO را تعیین می‌کند و مشخص می‌کند که چه زمانی در روز، در چه بازه زمانی و چگونه باید از آن استفاده شود.

بریس بلند HKAFO به دو صورت فلزی و ترموپلاستیک (نوعی پلاستیک مخصوص) ساخته می‌شود. انتخاب جنس آن بستگی به عواملی مانند وزن بیمار و وضعیت اندام بیمار دارد. نوع ترمو پلاستیک دارای وزن سبک‌تر نسبت به نوع فلزی است که همین امر باعث شده بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد.

وی نیز به بیمار می‌آموزد که چگونه بریس را بپوشد، چگونه در طول روز از آن استفاده کند (حتی ممکن است در ابتدا با واکر شروع به راه رفتن کنند) و در صورت نیاز چگونه آن را درآورده و در چه بازه زمانی به دکتر مراجعه کند. این نکات بسیار مهم هستند تا بیمار بتواند از بریس HKAFO بهترین استفاده را ببرد و همچنین احتمال وقوع مشکلاتی مانند زخم‌ها و ایجاد مشکل در مفاصل را کاهش دهد.

برای ساخت بریس HKAFO، نیاز به تجویز و نظارت دقیق توسط دکتر ارتوپد است اما ساخت و تنظیم نهایی بریس توسط کارشناس ارتوپدی فنی در کلینیک ارتوپدی فنی پیکره انجام می‌شود. قبل از شروع ساخت، بیمار باید یک بار معاینه شده و اندازه‌گیری‌های لازم یا قالب‌گیری از او انجام شود تا بریس به طور دقیق با ابعاد و نیازهای بیمار همخوانی داشته باشد. سپس، کارشناس ارتوپدی فنی با استفاده از این اطلاعات، بریس را طراحی و ساخته و آن را متناسب با بیمار تنظیم می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید  اسکن و پرینت سه بعدی برای ساخت ارتز و پروتز

سؤالات متداول

برای تهیه بریس hkafo به کجا باید مراجعه کرد؟

برای تهیه بریس hkafo باید ابتدا به یک پزشک متخصص ارتوپدی یا فیزیوتراپ مراجعه کنید و سپس با نسخه برای ساخت بریس به کلینیک ارتوپدی فنی مراجعه نمایید.

آیا استفاده از بریس hkafo عوارض جانبی دارد؟

استفاده از بریس hkafo در ابتدا کمی دشوار است و به زمان نیاز دارد تا بیمار به آن عادت کند. همچنین بیمار باید تحت نظر دکتر ارتوپد باشد تا از مشکلاتی همچون تحریک پوستی و آتروفی عضلات جلوگیری شود. (اتکای بیش از حد به بریس برای تحرک می‌تواند منجر به تحلیل عضلات پا شود)

بریس hkafo چه تفاوتی با بریس AFO دارد؟

بریس AFO (Ankle-Foot Orthosis) فقط مچ پا و ساق پا را پوشش می‌دهد، در حالی که بریس hkafo از قسمت لگن تا مچ پا را پوشش می‌دهد.

مشاوره و تماس با کلینیک پیکره

ساخت بریس HKAFO در مشهد

بریس HKAFO یک راه حل مؤثر برای افرادی است که با مشکلات عضلانی و عصبی در پایین بدنشان مواجه هستند که با تجویز و نظارت دقیق توسط دکتر ارتوپد و ساخت توسط کارشناس ارتوپدی فنی انجام می‌شود.

در بریس HKAFO سعی می‌شود نیازهای بیمار پیش بینی و لحاظ شود. این بریس با ارائه حمایت و پشتیبانی مناسب به افراد کمک می‌کند تا حرکت بهتری داشته باشند، از زخم‌ها و آسیب‌های مرتبط با کمبود کنترل حرکتی جلوگیری کنند و بهبودی در کیفیت زندگی خود را تجربه کنند.

کلینیک ارتوپدی فنی پیکره مرکزی با سابقه درخشان برای ساخت انواع بریس‌ها و اعضای مصنوعی بوده که شما می‌توانید با نسخه پزشک خود برای راهنمایی بیشتر و شروع ساخت بریس HKAFO توسط کارشناس ارتز و پروتز مراجعه نمایید.

کلینیک ارتوپدی پیکره

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷
مشهد
تلفن: ۰۵۱۳۸۸۴۹۸۸۶
آدرس اینترنتی: https://peykare.com

کلینیک پیکره

کلینیک پیکره یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در شهر مشهد برای ساخت انواع ارتز و پروتز


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


ما متخصصیمما متخصصیم
کلینیک پیکره

اصلاح ناهنجاریهای اسکلتی-عضلانی بدن با روشهای غیر تهاجمی، ارائه کلیه خدمات مربوط به ساخت ارتز، ساخت اندام مصنوعی و اسکن دقیق پا جهت ساخت کارآمدترین کفش ارتوپدی و کفی اختصاصی برای هر فرد.


تلفن تماس

ما اماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.آدرس ما

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷


شنبه تا پنجشنبه

۱۲:۳۰ ظهر تا ۸ شب
شنبه تا چهارشنبه
۹ صبح تا ۱۴ ظهر
پنجشنبه
تعطیل
جمعه


این مطلب را هم بخوانید  انگشت مصنوعی دست (پروتز انگشت دست)