بهترین درمان پای پرانتزی در مشهد(+بهترین سن)

۲۸ تیر, ۱۴۰۳ 8
-پای-پرانتزی.jpg

عارضه ای که باعث میشود زانو های فرد از حالت طبیعی خارج شده و به سمت بیرون خم شود را پای پرانتزی می نامند که سبب قرار گرفتن زانو به شکل کمانی می شود.

سیر تکامل و رشد کودکان از نوزادی تا بزرگسالی به گونه ای است که بعضی از نوزادان با پای پرانتزی انحنای حداکثر ۱۵ درجه به دنیا می آید تا رسیدن به حالت نرمال و سپس مجددا برگشت به حالت طبیعی و نرمال صورت می گیرد پروسه رشد اندام پا از دوران جنینی و نوزادی را یک پروسه که تا سه سالگی ادامه دارد در نظر می گیریم در صورت ماندگار شدن این حالت در نوزاد یا کودک را بیماری زانوی پرانتزی یا ضربدری در نظر می گیریم که در ابتدای درمان روشهای غیر جراحی و در مواقع لزوم جراحی نیز ممکن است نیاز باشد.

دریافت وقت آنلاین از کلینیک پیکره مشهد

در حال بارگذاری ...

در افراد مبتلا به بیماری وضعیت قرارگیری استخوان ساق پا (درشت نی) با استخوان ران در محل درست و مناسب نیست همانطور که بالاتر توضیح دادیم این بیماری بیشتر در نوزادان تازه متولد شده در سیر تکامل رایج است.

در کودکان و بزرگسالان این بیماری معمولا به علت استخوان بندی های نامناسب ناشی از بیماری هایی همچون راشیتیسم سرطان و آرتروز زانو و لگن احتمال دارد ایجاد شود.

تفاوت زانوی ضربدری و پای پرانتزی چیست؟

پای پرانتزی در واقع سبب خم شدن زانوها به سمت بیرون شده و فضای بین مچ پا را کاهش خواهد داد اما هر بیماری پای ضربدری با نزدیک و نزدیکتر شدن زانوها را به سمت یکدیگر شاهد هستیم که سبب کاهش فضای بین مچ پاها می شود.

تفاوت زانوی ضربدری زانوی نرمال

دلایل ایجاد پای پرانتزی

دلایل مختلفی می تواند سبب ایجاد این بیماری شود اما ما در این قسمت به چند مورد مهم اشاره خواهیم کرد:

 • شکستگی های موجود در انتهای استخوان ران و درشت نی و بدجوش خوردن آن استخوان ها
 • آرتریت روماتوئید – کمبود شدید ویتامین D
 • ضعف عضلانی در دو سر ران ها
 • نشستن های نادرست در هنگام کودکی
 • شرایط محیطی خاص مثل شرایط خاص اشغال
 • راه رفتن زودرس کودکان
 • اضافه وزن و چاقی
 • عدم توازن نوزادان در توازن رشد
 • بیماریهای راشیتیسم (نرمی استخوان)، سرطان و آرتروز زانو یا لگن که سبب این بیماری می شوند
 • ضعف یا کوتاهی عضله همسترینگ
 • صافی کف پا و چرخش مکرر پاها به سمت داخل

موارد بالا را می توان از دلایل ایجاد پای پرانتزی برشمرد.

عوارض پای پرانتزی چیست و چه علائمی دارد؟

از عوارض پای پرانتزی می توان به:

 • ضعف های عضلانی در دو سر نی
 • چرخش ساق پا
 • راه رفتن های اردک وار
 • آرتروز های زودرس
 • بی ثباتی زانو
 • مشکل در راه رفتن و دویدن
 • احساس ناخوشایند برای ظاهر پاها
 • کوتاهی عضلات داخلی
 • ساییدگی بیش از حد کفش ها
 • کاهش ارتفاع پایین تنه
 •  زانو درد و احساس خستگی های زود رس
 • درد در ناحیه زانو یا ران

راه درمان و اصلاح پای پرانتزی چیست؟

پیگیری برای درمان پای پرانتزی چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان امری بسیار ضروری و واجب است چرا که به مرور زمان سبب وجود علایم و عوارض شدیدتری شده که لازم است جهت رفع آن اقدام کنند.

توجه داشته باشید که تشخیص راه درمان و بررسی شیوه درمانی توسط پزشک با توجه به علت بروز این بیماری به وجود می آید.

اما به طور کلی روش های درمانی برای پای پرانتزی به شرح ذیل است:

 • انجام حرکات اصلاحی و ورزشی برای تقویت عضلات خارجی(ران و ساق پا ها) و عضلات داخلی زانو ها
 • استفاده از کفی سفارشی و کفش های طبی ارتوپدی
 • استفاده از زانوبند های ژنوواروم
 • تعویض به موقع کفش ها با ساییدگی بیش از حد
 • ماساژ درمانی
 • جلوگیری از چهار زانو نشستن (مدل w)
 • جراحی

بهترین روش های درمان و پیشگیری پای پرانتزی

روش تشخیص پای پرانتزی

پزشک متخصص با توجه به بررسی وضعیت پاها و قرار گیری زانوها و مچ پاها و زانوان متوجه این بیماری شوند وقتی که بیمار به صورت کاملا صاف و طاق باز خوابیده است بررسی می شود که بین زانو های بیمار به چه صورت و چه اندازه ای است. ممکن است پزشک به بررسی نحوه راه رفتن شما نیز بپردازد.

 

بهترین سن جهت درمان پای پرانتزی چه سنی می باشد؟

در کودکان با توجه به اینکه استخوان های آنها به صورت کامل شکل نگرفته بهترین زمان است که می توان برای درمان اقدام کرد بدیهی است که زمانی که سن بیمار کمتر است و میزان انحراف بین پاهای شخص و شدت نگرفته است نتیجه بهتری برای درمان حاصل می گردد

 

بهترین راه های درمان پای پرانتزی و پیشگیری آن

یکی از بهترین روش های درمان پای پرانتزی و جلوگیری از افزایش کمانی شده استفاده از کفش ارتوپدی و کفی اختصاصی است که با قرار دادن پا در شرایط استاندارد و به کارگیری از ساق و قدک های مناسب در این کفش های خاص به محافظت از مچ پا می پردازد در مواردی که نیاز باشد برای زانوهای پرانتزی می توان با اعمال زاویه مناسب در زیره کفش و کفی طبی به کاهش کمانی شدن و قرار گرفتن پای بیمار در شرایط استاندارد کمک کرد.

کودکان با سنین کم که دچار زانوی پرانتزی هستند می‌توانند به کمک کفی و کفش های طبی ارتوپدی به درمان این بیماری بپردازند در سنین بالاتر با کمک کفی و کفش های طبی ارتوپدی می‌توانند به کاهش درد در ناحیه کمر و زانو و جلوگیری از افزایش پرانتزی شدن آنها دست یابند.

در کل با توجه به اینکه پا قلب دوم انسان است و نحوه صحیح گام برداشتن و قرارگیری پاها در حالت استاندارد  و زاویه قرار گیری پاها تاثیر بسزایی در سلامتی و کاهش درد در ناحیه پاها ساق و ران و کمر درد به ویژه در زانوان پرانتزی دارد استفاده از کفی و کفش های طبی ارتوپدی مناسب به جهت کاهش درد و درمان ، پیشگیری از افزایش کمر درد و پادرد و پیشگیری افزایش شدت پای پرانتزی و ضربدری بسیار پیشنهاد می شود.

معاینه و اندازه گیری پای پرانتزی

یکی از روش های معاینه پای پرانتزی برای آن دسته ازعزیزانی که قد و وزن نرمال و بزرگسال محسوب می شوند:
بررسی فاصله بین زانوهای فرد است اگر فاصله بین ۲ زانو بین ٢ تا ٤ انگشت باشد نرمال محسوب مي شود و اگر بيشتر غيرطبيعي و زانوی پرانتزی محسوب مي شود در نظر داشته باشيد اين روش كاملا سنتي و از روش هاي اوليه شناخته مي شود به صورت كلي بررسي كلي مشكلات زانو و زاويه بين استخوان ران و ساق در پرداختن و بررسي عكساي راديوگرافي مد نظر قرار گرفته مي شود.

بریس گذاری در پای پرانتزی

در مواردی که زانوی پرانتزی شدت گیرد و کفی و کفش های طبی ارتوپدی به تنهایی تاثیر کافی نداشته باشد از بریس های مخصوص زانوهای ژنوواروم نیز، کمک می گیریم که به کمک این زانو بندها و  قرار دادن زانو ها در شرایط استاندارد و مناسب بیمار به بازگشت زانوها به حالت طبیعی و کاهش درد در زمینه درد دست می یابد.

ساخت و طراحی تمامی این گزینه ها کفش و کفی طبی ارتوپدی و زانوبند ها باید به تجویز پزشک و توسط کارشناسان و متخصصین در حوزه ارتوز و پروتز در مراکز کاملا تخصصی انجام شود.

 

مشاوره و تماس با کلینیک پیکره

 

کلینیک درمان پای پرانتزی در مشهد

کلینیک تخصصی فنی ارتوپدی پیکره با بهره گیری از کادری مجرب و محیطی کاملا تخصصی همراه با متخصصین و کارشناسان در حوزه ارتوز و پروتز به ساخت و طراحی انواع ارتوز و پروتز می پردازد.

همانطور که می دانید کفی و کفش های طبی ارتوپدی را نوعی ارتوز شناخته می شود که طراحی و ساخت این ارتوز در کلینیک پیکره به صورت کاملا اختصاصی برای بیمار صورت میگیرد. در واقع ابتدا با گرفتن اسکن کف پای بیمار به کمک بهترین دستگاه های فشار اسکن داینامیک و استاتیک و ۳D اسکنر توسط کارشناس به بررسی کف پای بیمار می پردازیم و سپس به کمک اسکن کف پای بیمار به طراحی و ساخت کفی و کفش طبی ارتوپدی به صورت اختصاصی برای بیمار می پردازیم.

بریس Genu Varum یا بریس ژنوواروم

(ارتوز های زانوی پرانتزی) توسط کارشناس ارتوز و پروتز که در مرکز فنی ارتوپدی پیکره مشغول به کار هستند با اندازه گیری و در صورت لزوم قالب گیری طراحی و ساخته می شود که به صورت کاملا اختصاصی با توجه به شرایط بیمار و تجویز پزشک‌ برای بیمار بعد از معاینه فیزیکی توسط کارشناس و اندازه گیری در صورت نیاز قالبگیری در همین حوزه به ساخت و طراحی کاملا اختصاصی ارتوز بیمار می پردازیم، سپس بعد از اماده شدن ارتوز بیمار جهت پرو اولیه و فیت کردن ارتوز توسط کارشناس بیمار تحویل  بیمار داده می شود.

جهت مشاوره رایگان برای درمان پای پرانتزی و پاسخگویی به سوالات شما در حوزه انواع ارتوز و پروتز با کارشناسان ما در همین حوزه با شماره ۰۵۱۳۸۸۴۹۸۸۶ در تماس باشید.

و با تعیین وقت قبلی به ادرس کلینیک تشریف بیاورید.

کلینیک ارتوپدی پیکره

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷
مشهد
تلفن: ۰۵۱۳۸۸۴۹۸۸۶
URL: https://peykare.com

کلینیک پیکره

کلینیک پیکره یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در شهر مشهد برای ساخت انواع ارتز و پروتز


8 دیدگاه

 • رمینا خسروی

  ۱۷ اسفند, ۱۴۰۲ در ۱۷:۰۹

  اگر می‌خواهید در شهر مشهد درمان شوید به شما این مرکز رو پیشنهاد میدم زمان ساخت کمی طول کشید ولی واقعا ارزش داشت بعد از ساخت یکبار برای اصلاح دوباره مراجعه کردم و بدون هزینه با صبر همه کارهارو انجام دادن

  پاسخ

  • peykare

   ۲۰ اسفند, ۱۴۰۲ در ۱۸:۳۸

   از رضایت شما خرسندیم
   امیدواریم هرچه سریع تر به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

   پاسخ

 • عاقبت نیا

  ۱۱ اردیبهشت, ۱۴۰۲ در ۰۲:۵۸

  سلام با تشکر از شما یک سوال داشتم محل اندازه گیری پای پرانتزی کجاست و چطور می توان اندازه گیری کرد؟

  پاسخ

  • peykare

   ۱۷ اردیبهشت, ۱۴۰۲ در ۱۷:۵۰

   سلام روز بخیر سوال بسیاری از عزیزان است و بزودی به همین مطلب اضافه می شود.

   پاسخ

 • حسن عبادی

  ۲۷ فروردین, ۱۴۰۲ در ۰۴:۰۲

  سلام من از شهر مشهد هستم و می خواهم برای درمان پای پرانتزی به کلینیک پیکره مراجعه کنم نیاز هست وقت بگیرم یا هر زمان مراجعه کنم مشکلی نیست؟

  پاسخ

 • سونیا

  ۱۸ فروردین, ۱۴۰۲ در ۱۲:۵۰

  ممنون از مطلب خوبتون فقط نگفتین تا چه سالی امکان بهبود وجود داره چون کودک من مشکل پای پرانتزی داره ولی نمیدونم امیدی هست یا نه؟

  پاسخ

  • peykare

   ۲۱ فروردین, ۱۴۰۲ در ۱۷:۰۴

   سلام خوشحالیم که براتون مفید بوده.
   معمولا بهترین زمان برای کودکان تا ۳ الی ۴ سالگی است و هرچه زودتر اقدام شود بهتر است.

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


ما متخصصیمما متخصصیم
کلینیک پیکره

اصلاح ناهنجاریهای اسکلتی-عضلانی بدن با روشهای غیر تهاجمی، ارائه کلیه خدمات مربوط به ساخت ارتز، ساخت اندام مصنوعی و اسکن دقیق پا جهت ساخت کارآمدترین کفش ارتوپدی و کفی اختصاصی برای هر فرد.


تلفن تماس

ما اماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.آدرس ما

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷


شنبه تا پنجشنبه

۱۲:۳۰ ظهر تا ۸ شب
شنبه تا چهارشنبه
۹ صبح تا ۱۴ ظهر
پنجشنبه
تعطیل
جمعه


این مطلب را هم بخوانید  ساخت پروتز بالای زانو