ساخت بریس کایفولوژیک (درمان قوز کمر)

۲ تیر, ۱۴۰۳ 0
.jpg

ستون فقرات انسان به صورت طبیعی دارای یک انحنای پشتی به نام «کیفوز» است که میزان انحنا در نوجوانان در حال رشد بین ۲۰ تا ۴۰ درجه است. بیشتر بودن این زاویه از ۴۵ درجه نشان دهنده‌ی نوعی اختلال یا بیماری در فرد است که به «هایپرکایفوز» یا «قوز پشتی» یا «گوژ پشتی» معروف است. در صورتی که کودک یا نوجوان شما به این مشکل مبتلا باشد، به احتمال زیاد در صورت مراجعه به پزشک ارتوپد، استفاده از بریس کایفولوژیک برای او تجویز می‌شود. بنابراین اگر به دنبال کسب اطلاعات در مورد این نوع بریس و قابلیت‌های آن هستید، تا پایان این مطلب در سایت کلینیک ارتوپدی فنی پیکره با ما همراه باشید.

دریافت وقت آنلاین از کلینیک پیکره مشهد

در حال بارگذاری ...

بریس کایفولوژیک چیست؟ و برای چه کسانی تجویز می شود؟

بریس کایفولوژیک مانند سایر بریس‌های اصلاحی شبیه نیم تنه بوده که می‌توان آن را در زیر لباس پوشید. این نوع بریس که عموما از پلاستیک مخصوص ساخته می‌شود، از زیر بغل تا لگن فرد را پوشش می‌دهد و از جلو قابل باز و بسته شدن است. قسمت پشت این بریس دارای یک پد است تا با فشار به ناحیه قوز پشتی به اصلاح زاویه ۴۵ درجه کمک کند. به علاوه دو نیرو نیز از ناحیه شانه به سمت عقب وارد می‌شود تا به صاف شدن ستون فقرات کمک کند.

در حالت کلی، پزشکان برای افراد دارای انحنای ستون فقرات بین ۴۵ تا ۶۵ درجه استفاده از بریس کایفولوژیک را تجویز می‌کنند. انحناهای شدیدتر نیاز به پوشیدن بریس‌های محکم‌تر مانند بریس میلواکی دارد. با وجود ناخوشایند بودن احساس فشار ناشی از پدهای بریس‌های اصلاحی در روزهای اول، استفاده از آن‌ها به صورت تقریباً شبانه‌روزی و برای مدت چند سال (با توجه به تجویز پزشک) ، از معدود روش‌های موثر درمانی در بیماران دارای این میزان انحنا بوده است. البته می‌توان از تمرینات اصلاحی و ورزش نیز به عنوان روش‌های کمک کننده بهره گرفت.

موارد استفاده از کایفولوژیک

استفاده از تکنیک‌های بریس کایفولوژیک به بیماران کمک می‌کند تا حالت بدن خود را بهبود داده و آن را در حالت ثابت نگه دارند و مشکلات ساختاری و ناهنجاری‌های خفیف در ستون فقرات را تصحیح نمایند. درمان کیفوز یکی از اصلی‌ترین کاربردهای بریس کایفولوژیک است.

  • کیفوز ساختاری خفیف
  • کیفوز شوئرمن
  • تثبیت حالت بدن
  • کیفواسکولیوز

موارد استفاده از کایفولوژیک

علت‌های قوز پشتی

ضعف عضلات پشتی

یکی از علل شایع قوز پشتی، ضعف عضلات پشتی است. اگر عضلات پشتی به نحو احسن تقویت نشوند، احتمال ایجاد گوژ پشتی افزایش می‌یابد.

این مطلب را هم بخوانید  اسکن کف پا در مشهد - هزینه اسکن پا

ناهنجاری در ستون فقرات به دلیل وراثت

علل دیگری که می‌تواند منجر به قوز پشتی شود، ناهنجاری‌های مربوط به ستون فقرات توسط ارث از طریق پدر یا مادر است. از جمله راه‌حل‌های درمانی که می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد، استفاده از تکنیک‌های اصلاحی مانند بریس کیفوز است.

انواع قوز پشتی(گوژ پشتی) با بریس کایفوز

۱) قوز پشتی برگشت پذیر یا قوز پشتی وضعیتی

این نوع قوز پشتی با آسانی قابل اصلاح است، که اغلب به دلیل عادات نادرست در نشستن و ضعف عضلات اتفاق می‌افتد و به صورت ظاهری بروز می‌کند. این مشکل معمولاً در نوجوانان، به ویژه دختران و افرادی که بیشتر با رایانه کار می‌کنند، مشاهده می‌شود. این حالت بیشتر اوقات بدون درد است و تشخیص قوز اغلب تنها از ظاهر فرد قابل مشاهده است.

 پیشنهاد بریس برای این نوع کیفوز چگونه است ؟

قوز بند با آتل فقط به منظور یادآوری صاف و استقامت در نگه‌داشتن وضعیت ایستاده توصیه می‌شود. اما، استفاده همزمان از بریس ورزشی و تقویت عضلات پشتی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نحوه تهیه این نوع بریس چگونه است ؟

با مراجعه به پزشک ارتوپد و دریافت نسخه، امکان تهیه اقلام فنی از مراکز ارتوپدی فنی فراهم می‌شود. کارشناس ارتوز و پروتز با انجام معاینه، ارزیابی و اندازه‌گیری، قادر به ساخت بریس اختصاصی برای فرد هستند.

تا چه مدت باید بریس پوشیده شود؟

با توجه به شدت قوز پشتی شما و پیشنهاد پزشک ارتوپد، مدت زمان استفاده مشخص می‌شود. همانطور که ذکر شد، با انجام منظم تمرینات تقویتی برای عضلات پشتی، مدت زمان استفاده به دلیل بهبود قوز پشتی، کاهش می‌یابد. همچنین باید در هنگام استفاده نیز در دوره های زمانی خاص برای مقایسه وضعیت و بررسی بهبود انجام شده به دکتر ارتوپد خود مراجعه نمایید.

۲)گوژ پشتی برگشت ناپذیر یا ثابت ( Fixed Kyphosis)

در این بیماری، تغییر شکل ستون مهره‌ها توسط بیمار یا پزشک قابل اصلاح نیست. شوئرمن، که به عنوان شیوه‌ای از بیماری گوژپشتی شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین علل این نوع بیماری است.

در بیماری شوئرمن، انحنای ستون مهره‌ها نسبتاً شدید است. مهره‌های پشتی بیشتر از مهره‌های کمری درگیر می‌شوند و این بیماری اغلب در نوجوانان ۱۰ تا ۱۶ ساله رخ می‌دهد، با نسبت ابتلای کمی بیشتر در دختران نسبت به پسران.

علاوه بر درد و خستگی در ناحیه پشت، بیمار به تدریج به گوژپشتی مبتلا می‌شود. در نوجوانان، این بیماری به عنوان علت اصلی درد پشت در نظر گرفته می‌شود.

راه های درمان این نوع قوز پشتی برگشت ناپذیر چیست ؟

در موارد خفیف این بیماری، تأکید بر حفظ قامت صحیح و انجام تمرینات مناسب برای تقویت عضلات راست‌کننده ستون مهره‌های پشتی، همراه با توجه مکرر به بیمار، کافی است.

در مواردی که تغییر شکل به شدت (بیش از ۵۰-۷۰ درجه) و در حالتی که درد حاکم است، ستون مهره‌ها برای مدتی در وضعیت مطلوب ثابت می‌شود و در این زمان ممکن است یک کمربند طبی یا بریس تجویز شود.

در صورت کیفیت بیش از ۷۵ درجه در تغییر شکل، جراحی با هدف اصلاح تغییر شکل و جمع کردن مهره‌ها ضروری می‌شود.

انواع بریس ها برای درمان این نوع قوز پشتی (برگشت ناپذیر) کدامند و چگونه به کاهش آن کمک می کنند؟

این بریس با سیستم سه نقطه فشار، ستون فقرات را تا حد امکان صاف نگه می‌دارد و درد ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد. در موارد خفیف، ممکن است این بریس توانایی اصلاح این وضعیت را داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید  بهترین درمان پای پرانتزی در مشهد(+بهترین سن)

بریس میلواکی یک نوع بریس رایج است که در این موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمام ستون فقرات را شامل می‌شود. با استفاده از پدهای فشاری و نیروهای اصلاحی، این بریس می‌تواند به کاهش قوز پشتی کمک کند. این بریس معمولاً به دستور پزشک، به مدت ۲۳ ساعت در طول شبانه‌روز استفاده می‌شود.

برای ساخت این بریس، ابتدا با قالب‌گیری از تنه فرد، توسط متخصصین ارتوز و پروتز (ارتوپدی فنی) ساخته می‌شود. برای انجام این فرآیند، می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی پیکره مراجعه نمایید.

برای تنظیم پدهای فشاری و بررسی پیشرفت، بازدیدهای دوره‌ای به مدت ۴-۶ ماه برای مراجعه قرار داده می‌شود.

ساخت بریس کایفولوزیک در مشهد به صورت اختصاصی

سوالات متداول کایفولوژیک

چند ساعت در طول روز میتوانم بریس کایفولوژیک را در بیاورم؟

به طور معمول، توصیه می‌شود که این بریس را در طول شبانه‌روز به مدت ۲۳ ساعت بپوشید. می‌توانید به تدریج این مدت زمان را در طول شبانه‌روز افزایش دهید، اما باید توجه داشته باشید که تغییرات در مدت زمان پوشش باید به دستور پزشک باشد.

برای استحمام و انجام تمرینات تقویتی، می‌توانید بریس را در زمان مربوطه دربیاورید.

آیا می توانم با بریس بخوابم؟

در ایام ابتدایی، ممکن است خوابیدن با این بریس چالش‌برانگیز باشد، اما به طور عمومی می‌توانید به راحتی با بریس به خواب بروید.

چگونه می توانم بریس را تمیز کنم؟

استفاده از پد های الکلی به شما این امکان را می‌دهد که به بریس خود لطافت ببخشید.

هزینه ساخت بریس کایفولوژیک چقدر است؟

هزینه بریس کایفولوژیک بسته به عوامل مختلفی می تواند بسیار متفاوت باشد:

سفارشی سازی بریس

یک بریس سفارشی که برای تناسب با شکل و شرایط بدن منحصر به فرد شما طراحی شده است قطعا به نسبت وسایل از پیش ساخته شده گران‌تر است. قیمت بریس کیفولوژیک (کایفولوژیک) بر اساس تعرفه انجمن ارتوز و پروتز ایران حدودا فلان تومان است.

بیمه سلامت

بسیاری از طرح‌های بیمه درمانی هزینه بریس‌ها از جمله بریس‌‌های کیفولوژیک را پوشش می‌دهند. برای دریافت چگونگی پوشش این وسایل باید با شرکت بیمه تحت قرارداد خود مشورت کنید.

به طور کلی، بسیار مهم است که با متخصص پروتزیست-ارتوتیست خود مشورت کنید تا یک برآورد هزینه شخصی بر اساس نیازها و شرایط خاص خود دریافت کنید.

مشاوره و تماس با کلینیک پیکره

ساخت بریس کایفولوژیک در مشهد

بریس کیفولوژیک نماد توسعه چشمگیر در زمینه پروتز و ارتز است و به افرادی که با کیفوز ستون فقرات زندگی می‌کنند، امید درمان و تسکین روانی ارائه می‌دهد. این بریس از طریق طراحی نوآورانه و رویکرد سفارشی خود، راهی برای اصلاح و بهبود کیفیت زندگی فراهم می‌کند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با کیفوز مواجه هستید، می توانید با متخصصان ساخت ارتوز در مرکز کلینیک پیکره مشورت کنید تا مزایای بالقوه بریس کیفولوژیک را بررسی کنید. در حالی که شرایط استفاده از بریس ممکن است شما را در شرایط خاصی قرار دهد، اما پتانسیل آن برای یک زندگی راحت‌تر و کاربردی‌تر بسیار ارزشمند است و مطمئناً نسبت به شرایط عدم درمان و یا درمان جراحی راهی بسیار آسان‌تر را پیش روی شما می‌گذارد.

کلینیک ارتوپدی پیکره

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷
مشهد
تلفن: ۰۵۱۳۸۸۴۹۸۸۶
URL: https://peykare.com

کلینیک پیکره

کلینیک پیکره یکی از بهترین مراکز ارتوپدی فنی در شهر مشهد برای ساخت انواع ارتز و پروتز


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


ما متخصصیمما متخصصیم
کلینیک پیکره

اصلاح ناهنجاریهای اسکلتی-عضلانی بدن با روشهای غیر تهاجمی، ارائه کلیه خدمات مربوط به ساخت ارتز، ساخت اندام مصنوعی و اسکن دقیق پا جهت ساخت کارآمدترین کفش ارتوپدی و کفی اختصاصی برای هر فرد.


تلفن تماس

ما اماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.آدرس ما

مشهد، خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۸، پلاک ۱ (ساختمان پلاتینیوم)، طبقه دوم، واحد ۷


شنبه تا پنجشنبه

۱۲:۳۰ ظهر تا ۸ شب
شنبه تا چهارشنبه
۹ صبح تا ۱۴ ظهر
پنجشنبه
تعطیل
جمعه


این مطلب را هم بخوانید  فلج مغزی